Čokoládové brownies s černicami

Jeseň sa už pomaly blíži a všetko sa na to patrične pripravuje – výrazne sa ochladilo, ráno býva občas hmla, fúka chladnejší vietor, občas zaprší aj slnko občas vykukne, večer sa stmieva skôr a ráno je dlhšie tma. Ja som si nastavila na počítači tapetu s príjemnou jesennou atmosférou, pripravujem si môj obľúbený hrnček na pitie čaju, v kníhkupectvách obzerám knihy, v obchodoch jesenné svetre, psychicky sa chystám na rannú a večernú tmu a HLAVNE sa teším na pečenie všetkých tých (ne)tradičných dobrôt, vrátane môjho najobľúbenejšieho, ktorým sú čokoládové brownies 🙂

Kedysi som jeseň nemala vôbec rada. Prišla mi ako nezaujímavé, chladné, nepríjemnéničím výnimočné ročné obdobie. Minulý rok sa však toto moje mienenie výrazne zmenilo. Jeseň mi zrazu prišla taká, taká… čarovná. S jeseňou sa mi spájajú knihy, písanie, blogovanie, silný vietor, studený dážď, chladné sychravé počasie, ktoré však za oknom, s horúcim čajom v ruke a rozvoniavajúcim koláčikom v rúre, vyzerá celkom upokojujúco a príjemne.

Keď ste však počas tých upršaných chladných dní vonku, je to už o niečo menej rozprávkové 😀 Zababušený v kabáte a v dlhom šále, utekáte rýchlo domov, vietor s dažďom vám šľahá do tváre a jediné, čo vidíte, sú vaše nohy, ktoré sa snažia bežať rýchlo a tak, aby sa vyhli čo najväčšiemu počtu kaluží. A keď už teda konečne dorazíte domov, zmoknutý do poslednej nitky, vyzujete si premočené topánky, vyzlečiete si mokrý kabát, kompletne celý sa prezlečiete do suchého, uvaríte si čajzababušíte sa do deky

Jeseň má mnoho tvárí a našťastie mnoho z nich je aj skutočne tak čarovných ako v našich predstavách.

A kým budete čakať, či už s nadšením alebo s „obavami“ na to pravé jesenné obdobie, upečte si tietojednoduché čokoládové brownies 🙂 My sme ich doma už piekli viackrát, aj na publikovanie receptu som sa chystala viackrát, ale dostala som sa k tomu až teraz. A ani netušíte, akú mám z toho radosť 🙂

Čokoládové brownies na chladné jesenné večery, k čaju a k dobrému filmu

Obyčajný čas prípravy: cca 45 minút

Môj čas prípravy: 2 a pol hodiny

na plech s rozmermi približne 42 x 29 cm

čokoládové brownies s ovocím - tisíc a jedna chuť
Ingrediencie
 • 80 g kryštálového cukru
 • 200 g masla
 • 400 g čokolády (odporúčam s obsahom kakaa minimálne 50 %, ak je to menej, pridajte ešte 2-3 ČL kakaa)
 • 8 vajíčok izbovej teploty
 • 6 PL hladkej múky

navrch

 • drobné ovocie – ja som použila černice (ovocie môže byť aj mrazené)
Čokoládové brownies s ovocím - tisíc a jedna chuť
Postup

Vo vodnom kúpeli si roztopíme maslo (odporúčam nakrájať na menšie kúsky) s cukrom. Keď bude maslo roztopené, pridáme čokoládu nakrájanú na kúsky a za občasného premiešania čakáme, kým sa neroztopí. Nádobu s roztopenou zmesou odstavíme zo sporáka a chvíľu počkáme, kým vychladne. Do vychladnutej zmesi postupne pridávame a zamiešavame vajíčka. Nakoniec pridáme múku (poprípade kakao) a poriadne zamiešame.

Zmes vylejeme na plech vyložený papierom na pečenie. Navrch poukladáme drobné ovocie. Plech dáme do predhriatej rúry a pečieme na 180°C približne 20-30 minút. Koláč by nemal byť veľmi suchý a v strede by mal byť mäkší ako na okrajoch.

Čokoládové brownies po upečení necháme vychladnúť. Potom už len nakrájame a vychutnávame si s obľúbeným čajom, s dobrou knihou v ruke alebo pri dobrom seriáli či filme. Alebo len tak.

Dobrú chuť 🙂

Čokoládové brownies s ovocím - tisíc a jedna chuť

———————————————————————–

Krátka reklamná prestávka

Prihlás sa do klubu gastro-osôbok (newslettera) a buď informovaný o novinkách v mojom živote, v gastrosvete a na blogu. Viac o klube a aj o tom, ako sa tam môžeš prihlásiť, nájdeš TU.

———————————————————————–

Čokoládové brownies s ovocím - tisíc a jedna chuť

Koľko vás tieto brownies bude stáť?

 • kryštálový cukor                  0,80 €
 • maslo                                       2,50 €
 • 400 g čokolády (50%-nej)      2 €
 • vajíčka                                     1,50 €
 • hladká múka                          0,40 €
 • holandské kakao                   1€
 • drobné ovocie (mrazené)    2€

SPOLU: 10,20 €

Čokoládové brownies s ovocím - tisíc a jedna chuť

Za predpokladu, že máte doma niektoré z týchto potravín…

 • kryštálový cukor                    0,80 €
 • maslo                                       2,50 €
 • 400 g čokolády (50%-nej)      2 €
 • vajíčka                                     1,50 €
 • hladká múka                          0,40 €
 • holandské kakao                   1 €  
 • drobné ovocie                       2€

SPOLU: 6€

*všetky ceny závisia od toho, kde nakúpite, kde sú práve aké zľavy a od mnohých ďalších faktorov, preto sú tieto ceny a moje výpočty orientačné 🙂

Tak dúfam, že si čokoládové brownies napečietevečer si ich v pokoji a pohodlí domova vychutnáte so svojím obľúbeným čajíkom… a budete z nich mať aspoň takú radosť, akú mám ja z prichádzajúcej jesene.

Prajem vám krásny zvyšok víkendu a mnoho energie do nasledujúceho týždňa 🙂

Majte sa najsladšie, ako sa dá 🙂

Laura

Inspiration by: recept na tvarohovo-čokoládovú tortu s ovocím od kuchyňe Lidla