Ovocné CRUMBLE z mrazeného ovocia

Tak a je to tu! December a o chvíľu aj Vianoce. Včera, čiže v posledný novembrový deň, sa pre mňa jeseň pomyselne skončila (zakončila som ju pečením pre mňa typicky jesenného dezertu a to je ovocné crumble) a môže sa začať zima.

Teším sa na písanie vianočných článkov (hádam ich bude hojne), vianočné piesne, klasické i netradičné, na horúcu čokoládu, na vianočné filmy, na chrumkanie vianočných cukroviniek pri telke s horúcim čajíkom v ruke, na vianočné pečenie, na štedrovečernú večeru, na zasnežené ulice, chumelice za oknom, omrznuté nosy a uši, čítanie skvelých knižiek, čas s rodinou a priateľmi a samozrejme na vianočnú atmosféru 🙂

ovocné crumble v pekáči a na bielom tanieriku s bielymi kvetmi

Toto je pre mňa december a zároveň aj Vianoce 🙂 Milujem ich a teším sa aj napriek tomu, že klišé veta„Vianoce nie sú len o darčekoch, ale o prežitom čase s najbližšími.“nevystihuje úplne to, ako to bežne chodí.

Aj preto nie sú pre mnohých Vianoce sviatkami pokoja a lásky, ale najstresovejšia časť roka. Ako príklad úplne bude stačiť, ak si spomeniete na predvianočné nákupy 🙂 A hneď máte obraz toho, ako by to nemalo vyzerať, ale vyzerá.

Každopádne, ešte poslednýkrát sa na chvíľu zastavme, obráťme sa a vyprevaďme spolu jeseň týmto vynikajúcim a jednoduchým dezertom, ktorým je práve ovocné crumble – taký typický jesenný dezert. V jednoduchosti je krása – a aj skvelá chuť.

Ovocné crumble – dokonalý jesenný dezert

Obyčajný čas prípravy: 30 minút (bez pečenia)

Môj čas prípravy: keď sa posnažím – 30 minút 🙂

na pekáč s rozmermi 25 cm x 30 cm

pekáč a biely tanierik s ovocným crumble fotené na bielom podklade
Ingrediencie
 • 1 kg mrazeného ovocia (čím viac tým lepšie, ale priznám sa, že ja som použila 750 g – vyšlo len tak tak)
 • cukor (podľa chuti, ja som dala okolo 50 g)
 • ½ pomaranča
 • 50 g masla
 • 100 g múky (hladkej alebo špaldovej)
 • 80 g ovsených vločiek
 • prípadne orechy (okolo 70 g)
Postup

Najprv si pripravíme posýpku. Múku si presypeme do väčšej misky, pridáme k nej maslo izbovej teploty a ručne zapracujeme. Potom pridáme ovsené vločky a tiež ručne zapracujeme. Vznikne nám sypká zmes, ktorou neskôr posypeme roztopené ovocie.

Teraz si pripravíme roztopené ovocie, pričom postup je rovnaký, ako pri robení horúcich malín.

Do hrnca vysypeme všetok cukor a zohrievame na miernom plameni, kým sa cukor nezačne topiť, ale nie karamelizovať. Potom pridáme k cukru mrazené ovocie a rýchlo premiešavame, aby nám cukor neprihorel. Keď už máme všetko pod kontrolou a ovocie sa začína topiť, pridáme šťavu z polovice pomaranča. Ovocie varíme a miešame, až kým nebude takmer úplne roztopené (ale stále s kúskami ovocia).

… a dáme zapiecť

Roztopené ovocie odstavíme zo sporáka a rovno ho vylejeme na pekáč, posypeme pripravenou posýpkou. Dáme piecť do predhriatej rúry na 200°C na približne 25 až 30 minút.

Po upečení by mala byť posýpka upražená dochrumkava, ale nie spálená a crumble by malo byť navrchu trochu tvrdšie. Neľakajte sa toho, že crumble nedrží pokope ako obyčajný ovocný koláč, pretože to tak ani nemá byť.

Ovocné crumble podávame ešte horúce s vanilkovou zmrzlinou, jemným tvarohom, bielym jogurtom alebo s troškou smotany na šľahanie.

Dobrú chuť prajem 🙂

———————————————————————–

Reklamná pauza

Nechceš už nikdy premeškať žiadny nový príspevok? Chceš sa dozvedieť aj info zo zákulisia môjho pečenia a zároveň každý mesiac dostať tie najčerstvejšie gastrotipy?

Tak sa prihlás do klubu gastro-osôbok (newslettera) a buď vždy informovaný. Chceš vedieť viac o newsletteri a aj o tom, ako sa tam môžeš prihlásiť?

———————————————————————–

ovocné crumble v pekáči a na bielom tanieriku

Koľko vás toto crumble bude stáť?

 • 1 kg mrazeného ovocia 2,78€ (750 g – v Lidli)
 • cukor (podľa chuti, ja som dala okolo 50 g) 0,80€
 • ½ pomaranča 0,30€
 • 50 g masla 2€
 • 100 g múky (hladkej alebo špaldovej) 0,30€ alebo 1,20€
 • 80 g ovsených vločiek 0,60€

SPOLU: 6,78€ (so špaldovou 7,68€)

ovocné crumble v pekáči a na bielom tanieriku s bielymi kvetmi
za predpokladu, že máte doma niektoré z týchto potravín…
 • 1 kg mrazeného ovocia 2,78€ (750 g – v Lidli)
 • cukor (podľa chuti, ja som dala okolo 50 g) 0,80€
 • ½ pomaranča 0,30€
 • 50 g masla 2€
 • 100 g múky (hladkej alebo špaldovej) 0,30€ alebo 1,20€
 • 80 g ovsených vločiek 0,60€

SPOLU: 3,68€

ovocné crumble v pekáči a na bielom tanieriku a lyžička

Tak ja verím, že si toto ovocné crumble napečiete, vychutnáte a možno aj obľúbite. Dúfam, že ste mali krásnu jeseň, lebo pre mňa bola presne taká, ako by podľa mojich predstáv mala správna jeseň vyzerať 🙂 Prajem krásny, pokojný a zvládnutý december 🙂

Majte sa najsladšie, ako sa dá 🙂

Laura

Inspiration by: recept na ovocné crumble z mrazeného ovocia od Jamieho Olivera a videorecept na toto ovocné crumble

Summary
recipe image
Recipe Name
Ovocné crumble z mrazeného ovocia
Author Name
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
41star1star1star1stargray Based on 1 Review(s)